W dniach od 17 do 20 marca nasi alumni oddawali się ćwiczeniom duchowym. Wielkopostne nauki rekolekcyjne prowadził w tym roku ks. prał. Jan Wnęk, proboszcz par. pw. św. Antoniego w Krynicy. Temat przewodni rekolekcji stanowiło pytanie: „Jak być dobrym kapłanem?”
W ostatnim dniu rekolekcji wielkopostnych, w sobotę 20 marca, ks. bp Leszek Leszkiewicz udzielił 13 alumnom III roku posługi lektoratu oraz 12 alumnom IV roku i jednemu z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri posługi akolitatu.
Biskup pomocniczy naszej diecezji tradycyjnie rozpoczął homilię od pytań: „Zachowujecie milczenie? Lubicie słuchać kazań? Szanujecie swoich przełożonych? Zdarza się wam narzekać?”
Osobom powołanym w sposób szczególny grozi bowiem postawa faryzejskiego traktowania ludzi, którym przecież mają służyć.
Ks. biskup zaznaczył, że naszą drogą jest Lud Boży. Temu Ludowi mamy służyć, a w tej służbie ukazuje się nasza relacja z Bogiem.
Nie otrzymujemy lektoratu i akolitatu dla nas samych, ale dla Ludu Bożego. Ludzie mają prawo widzieć w nas osoby, których jedynym interesem jest pokazywanie drogi do Boga.
„Czy jesteś gotowy wziąć odpowiedzialność za Kościół, Lud Boży?” – pytał alumnów ks. biskup.
Im człowiek jest głupszy, tym mniej słucha i tym bardziej narzuca swoją wolę. Musimy być mądrymi księżmi. Ks. biskup Leszek bardzo mocno podkreślił formację intelektualną w życiu seminaryjnym.
„Musicie dużo czytać, więcej niż się od was wymaga. Wasze pokolenie szybko się męczy i nie dociera do istoty rzeczy.” – zauważa ks. biskup.
Dlatego potrzeba nam dzisiaj sięgać do klasyki mistyki chrześcijańskiej; musimy mieć autora, który będzie nas prowadził w rozważaniach teologicznych.
Ogromnie ważna w życiu kleryka jest rzeczywistość duchowa. Poznanie duszy, jak ona żyje, gdzie jest chora, pozwala dotknąć się Bogu swoją łaską. Nie możesz być duchowo głodny, bo z czym pójdziesz do ludzi?
Na koniec ks. biskup podkreślił, że nie wolno nam zmarnować czasu formacji.