Przyjęcie Diakonów do Papieskiej Unii Misyjnej
Papieska Unia Misyjna to jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. PUM została założona w 1916 r. przez bł. o. Pawła Mannę. Wówczas nazywała się Unią Misyjną Duchowieństwa. Tytuł „papieska” otrzymała w 1956 r. z woli czcigodnego Sługi Bożego Piusa XII.
We wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, 3 grudnia 2021 r. do Papieskiej Unii Misyjnej przystąpili bracia diakoni. Swoje przyrzeczenie złożyli wobec całej seminaryjnej wspólnoty oraz ks. dr. Krzysztofa Czermaka, wikariusza biskupiego do spraw misji. Ks. prałat Krzysztof przewodniczył Eucharystii oraz skierował do alumnów słowo Boże. W homilii zwrócił uwagę na kolektę, którą Kościół modli się we wspomnienie św. Franciszka Ksawerego:
„Boże, Ty przez misjonarską działalność świętego Franciszka Ksawerego pociągnąłeś do światła Ewangelii liczne narody, daj wszystkim wiernym tę samą gorliwość w rozszerzaniu wiary, aby na całej ziemi Kościół święty cieszył się z nowych wyznawców”.
„Prośba dotyczy wszystkich wiernych – podkreślał Ks. Prałat. Każdy chrześcijanin jest wezwany do tego, by być uczniem, ale również do tego, by czynić nowych uczniów. Dlatego dzisiejszy dzień nie jest czymś nadzwyczajnym, ale przystąpienie do Papieskiej Unii Misyjnej wskazuje, że mamy marzenia. Bez marzeń nie powinniśmy przystępować do święceń prezbiteratu”.
Przywołana została także encyklika „Redemptoris missio”, w której św. Jan Paweł II jeden z rozdziałów zatytułował: „Nie możemy nie mówić”. Nie możemy nie dzielić się miłością, dlatego są misje. Na koniec Kaznodzieja wskazywał, że musimy być gotowi do świadectwa na wzór bł. Romana oraz ks. Jan Czuby, którzy świadczyli do samego końca.