8 grudnia przeżywaliśmy uroczystość patronalną ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Do tego wydarzenia klerycy przygotowywali się podczas nowenny. Przez dziewięć dni homilie głosił ks. dr Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Podczas nowenny 4 grudnia miało miejsce uroczyste przyjęcie alumnów do Rycerstwa Niepokalanej.
W trwającym Jubileuszu 200-lecia powołania do istnienia naszego Seminarium dzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny był okazją, by wyrazić ogromną wdzięczność dla Pracowników świeckich i Sióstr zakonnych. Tworzą Oni wspólnotę szczególnie oddaną dziełu wychowania kolejnych pokoleń kapłanów i funkcjonowaniu uczelni, domu, zakładu i gospodarstwa. Modliliśmy się za Nich podczas Mszy Świętej, której przewodniczył ks. bp Mirosław Gucwa posługujący w Republice Środkowoafrykańskiej.
Po Mszy Świętej zebraliśmy się w naszej seminaryjnej auli im. św. Jana Pawła II aby uczestniczyć w okolicznościowej akademii. Ks. prał. dr Andrzeja Gałki wygłosił wykład pt. „Per Mariam Soli Deo – Maryjna droga Prymasa Tysiąclecia”. Prelegent skupił się na przedstawieniu maryjnego aspektu życia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W wykładzie nie zabrakło nawiązania do internowania Prymasa Tysiąclecia czy Ślubów Jasnogórskich. Ks. prał. Gałka podkreślił ogromną rolę oddania Polski Bogu przez Maryję.
Tradycyjnie po wykładzie nasi alumni przygotowali spektakl. W tym roku był on zatytułowany „Na oczach matki”. Wpisał się on w wykład ks. prał. Andrzeja Gałki poprzez przedstawienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Inscenizacja inspirowana była doświadczeniami życia Prymasa Tysiąclecia w kontekście przeżywanej przez niego samotności, w której zawsze znajdował oparcie w Matce Bożej, pod Jej miłosiernym spojrzeniem. Kardynał Wyszyński wszystkie sprawy Kościoła, Narodu i osobiste omawiał na Jasnej Górze z Matką, dlatego inscenizacja uwypukliła rolę Maryi Jasnogórskiej w życiu Prymasa. Ukazana była też postać zmarłego niedawno ojca Jerzego Tomzińskiego, wieloletniego przeora Jasnej Góry i przyjaciela Prymasa – relacjonował współreżyser przedstawienia kleryk Jakub Tokarz.
Na zakończenie spotkania w auli głos zabrał Biskup Tarnowski.
Pamiątkowym upominkiem dla zaproszonych gości był pamiątkowy Medal Jubileuszowy wręczony przez księży przełożonych.