W dniu 7 marca 2022 r. obchodziliśmy w Wyższym Seminarium Duchownym odpust ku czci świętego Tomasza z Akwinu. Uroczystej Mszy Świętej odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Piotr Bajor, który jest kapłanem Diecezji Tarnowskiej, a obecnie posługuje w Kongregacji Edukacji Katolickiej w Watykanie.
W homilii ks. dr Bajor mówił do Alumnów, Księży Przełożonych i Profesorów, że nigdy nie można spoczywać na laurach.
Podkreślał, że „Laur to jest wieniec, który był zakładany po osiągnięciu jakiegoś sukcesu w życiu. Często bywa tak, że my po osiągnięciu jakiegoś etapu już nic więcej nie chcemy robić, bo zadowalamy się tym co mamy”.
Po zakończeniu Uroczystej Mszy Świętej Odpustowej nasz gość z Watykanu ofiarował Wspólnocie Tarnowskiego Seminarium odrestaurowany XIX wieczny kielich mszalny, który pochodzi z Francji.
W dalszej kolejności zgromadziliśmy się w auli Seminaryjnej, gdzie ks. Rektor dr Jacek Soprych przywitał wszystkich zacnych gości i mieszkańców naszego Domu. Przypomniał także rolę świętego Tomasza w życiu Alumna i przybliżył jego naukę dotyczącą pokoju:
„Święty Tomasz jest bardzo ważny dla nas na etapie formacji Seminaryjnej. Czerpiemy od niego teologię. Znajdziemy także bardzo aktualne treści m.in. dotyczące pokoju. Święty Tomasz zwraca uwagę, że wszystko zaczyna się od miłości względem Boga i człowieka”.
Następnie odbył się okolicznościowy wykład o. dra Janusza Pydy OP z Instytutu Tomistycznego w Warszawie. Ojciec Doktor podczas wykładu mówił, o przekazie wiary jako Uczynku Miłosierdzia względem Duszy:
„Żeby przekazywać wiarę, trzeba nią żyć – to główna, zasadnicza myśl św. Tomasza. Chociaż mielibyśmy najlepsze formuły i metody, to jeżeli nie jesteśmy sami blisko Boga, nie będziemy w stanie przekazać wiary”.
Po czym bracia z roku II zaprezentowali przygotowany spektakl o życiu poczętym w nauczaniu św. Tomasza, pt. „Bicie serca – Tomasz a życie poczęte”.
Uroczystość uwieńczyło przemówienie Pasterza naszej Diecezji Księdza Biskupa Andrzeja Jeża, który nawiązał do soborów w Lyonie, kiedy w roku 1274 św. Tomasz z Akwinu nie dotarł na miejsce, gdyż zmarł w drodze na sobór:
„Dzisiaj bardzo ważną kwestią jest uświadomienie sobie, że czasy burzliwe, a takie były czasy w okresie życia Świętego Tomasza z Akwinu, mogą być twórcze i są twórcze, jeżeli się w nie zaangażujemy także w wymiarze teologicznym. Jest oczywiście takie powiedzenie, że w czasie wojny milczą muzy, czyli trudnej jest uprawiać kulturę, naukę i to jest jakiś usprawiedliwienie, ale z drugiej strony wyzwania, które są wtedy rzucone, prowokują nas do myślenia, do działania” – powiedział Biskup Ordynariusz.