W niedzielę 3 lipca bracia diakoni i bracia z V roku rozpoczęli pielgrzymkę do Ziemi Świętej, którą prowadził ks. dr hab. Piotr Łabuda, prof. UPJPII. Ten wyjątkowy czas poświęciliśmy na poznawanie miejsc z życia Pana Jezusa, gdzie rozważaliśmy fragmenty z Pisma Świętego. Medytacje Ewangelii między innymi w Grocie Narodzenia, w Wieczerniku, przy Grobie Pańskim i Golgocie były dla nas szczególnym czasem ze względu na doświadczenie tych miejsc, które są związane z Chrystusem.
W pierwszym dniu pielgrzymowania dotarliśmy do Ain Kerem, gdzie znajduje się grota narodzenia św. Jana Chrzciciela, zaś w Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.
Następnie udaliśmy się na Pole Pasterzy, gdzie aniołowie zwiastowali pasterzom radosną nowinę o narodzinach Zbawiciela.
Ostatnim punktem wtorkowego dnia była Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, gdzie mieliśmy możliwość czuwania w Grocie Narodzenia.
W kolejnych dniach pielgrzymki udaliśmy się do Jerozolimy, gdzie szliśmy ulicami miasta rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Zwieńczeniem nabożeństwa było wejście do Bazyliki Grobu Pańskiego, gdzie przeżywaliśmy ostatnie stacje przy Golgocie i Grobie Pańskim. Ponadto mogliśmy zapoznać się z historią Grobu Pańskiego w nowo otwartym muzeum. Dotarliśmy także na Górę Oliwną, do kościoła Dominus Flevit (łac. Pan zapłakał), gdzie według Ewangelii św. Łukasza Jezus Chrystus zapłakał i przepowiedział upadek Jerozolimy. Następnie udaliśmy się do ogrodu Getsemani, gdzie sprawowaliśmy Najświętszą Ofiarę. Doliną Jozafata przeszliśmy do Pałacu Arcykapłana Kajfasza. Była to droga, po której prowadzony był Jezus od momentu pojmania w ogrodzie aż do miejsca, gdzie św. trzykrotnie Piotr zapał się Chrystusa.
Eucharystię celebrowaliśmy również w Wieczerniku oraz w Kościele św. Łazarza w Betanii.
W piątek podczas naszej pielgrzymki do Ziemi Świętej, udaliśmy się nieco dalej od Jerozolimy. Mogliśmy być przy rzece Jordan, w której został ochrzczony Jezus Chrystus. Byliśmy także na Górze Kuszenia Chrystusa oraz zeszliśmy częścią traktu z Jerozolimy do Jerycha, na którym Jezus umiejscowił wydarzenia przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Zobaczyliśmy także Jerycho, najniżej położone miasto świata, a także Pustynię Judzką i Morze Martwe.
Galilea była ostatnim miejscem pielgrzymowania do Ziemi Świętej. Wczesnym niedzielnym porankiem wyruszyliśmy na północ Izraela. Pierwszym miejscem, do którego pielgrzymowaliśmy była Góra Błogosławieństw. Następnie skierowaliśmy się w stronę Jeziora Galilejskiego, po którym mieliśmy możliwość płynięcia barką i rozważania wydarzeń z Ewangelii, jakie miały miejsce w tych okolicach. Następnie skierowaliśmy się w stronę Kafarnaum i domu św. Piotra. Kolejno dotarliśmy do Nazaretu i bazyliki Zwiastowania NMP, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.
Pielgrzymkę zakończyliśmy nawiedzając Kanę Galilejską, gdzie w sanktuarium zgromadziliśmy się na Eucharystii. W drodze na lotnisko w Tel Awiwie przyjechaliśmy na Górę Karmel, która związana jest z prorokiem Eliaszem. Wstąpiliśmy także do Cezarei Nadmorskiej, starożytnego miasta, gdzie zachował się akwedukt sprzed 2000 lat, który doprowadzał wodę z Góry Karmel.