Pielgrzymka do Rzymu 27.04-4.05.2023 r.
Rzym i Watykan to obok Ziemi Świętej jedne z najważniejszych miejsc dla chrześcijaństwa. To tam, w Bazylice św. Piotra w Watykanie spoczywają relikwie św. Piotra Apostoła, pierwszego papieża, któremu Jezus Chrystus przekazał klucze Kościoła, symbolizujące władzę pasterską, oraz św. Jana Pawła II, największego z Polaków. To tam, w Bazylice św. Pawła za Murami znajdują się relikwie Apostoła Narodów. To tam spoczywają kolejni papieże, następcy św. Piotra i tam też przebywa obecny następca św. Piotra – papież Franciszek. To tam nasza Wspólnota Seminaryjna wyruszyła w pielgrzymce, by dotknąć historii naszej wiary, by dotrzeć do Źródeł naszej wiary.
27 kwietnia w czwartek późnym wieczorem całą Wspólnotą seminaryjną zebraliśmy się w kaplicy seminaryjnej, by modlitwą rozpocząć pielgrzymkę do Rzymu.
Po całonocnej podróży 28 kwietnia świt przywitał nas widokami austriackich Alp. Pierwszym miejscem na pielgrzymim szlaku była Padwa i Bazylika św. Antoniego, po której oprowadził nas o. Wojciech Parylak, dzięki któremu mogliśmy poznać historię św. Antoniego oraz całej bazyliki. Przewodnik zwrócił uwagę na wielość polskich akcentów znajdujących się w świątyni. Po zwiedzaniu modliliśmy na Mszy Świętej, której przewodniczył ojciec duchowny Roman Hopej.
Następnie skierowaliśmy się w stronę Lido di Jesolo na pierwszy nocleg, gdzie mieliśmy okazję spacerować brzegiem Adriatyku.
29 kwietnia w sobotni poranek wyruszyliśmy w stronę Rzymu. Po drodze zatrzymaliśmy się w Asyżu. Najpierw udaliśmy się do Bazyliki Matki Bożej Anielskiej ze znajdującą się wewnątrz Porcjunkulą, kaplicą którą św. Franciszek otrzymał od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Modliliśmy się przy Kaplica śmierci św. Franciszka i zerknęliśmy do różanego ogrodu. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w kaplicy brata Leona przy Bazylice św. Franciszka, której przewodniczył ks. dyrektor Stanisław Olszak. Po Eucharystii nawiedziliśmy grób św. Franciszka i powierzyliśmy intencje z którymi pielgrzymowaliśmy. Następnie spacerując średniowiecznymi uliczkami Asyżu przeszliśmy do Bazyliki św. Klary, gdzie modliliśmy się przy relikwiach Świętej oraz przy Krzyżu św. Franciszka. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy z Asyżu, by wieczorem dotrzeć do Rzymu. Stacjonowaliśmy u księży sercanów, gdzie opieką otoczył nas sercanin, nasz rodak ks. Jakub Bieszczad.
W trzecim dniu pielgrzymowania 30 kwietnia w niedzielny poranek przeszliśmy do stacji metra, skąd udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie wraz z innymi pielgrzymami z Polski uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po Eucharystii, której przewodniczył ks. prefekt Lesław Wąchała rozpoczęliśmy zwiedzanie: przechodząc ulicami Wiecznego Miasta mogliśmy zobaczyć słynne rzymskie Koloseum, Łuk Konstantyna Wielkiego i Bazylikę Franciszki Rzymianki. Po obiedzie udaliśmy się do Bazyliki św. Sebastiana oraz Katakumb św. Kaliksta, oficjalnego cmentarza Kościoła w Rzymie z III w., gdzie z przewodnikami przeszliśmy trasę wewnątrz katakumb. Następnie nawiedziliśmy Bazylikę św. Pawła za Murami, gdzie modliliśmy się przy grobie Apostoła Narodów.
1 maja, czwarty dzień pielgrzymki do Rzymu rozpoczęliśmy od Eucharystii w Papieskiej Arcybazylice Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Mszy przewodniczył ojciec duchowny Piotr Nowak. Po wspólnej modlitwie i zwiedzaniu świątyni, udaliśmy się na indywidualne zwiedzanie Wiecznego Miasta. Wśród odwiedzanych przez nas miejsc znalazły się m.in.: Święte Schody, Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy, Ołtarz Ojczyzny, Forum Romanum, Kapitol i posąg wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa, Kościół św. Stanisława BM, Bazylika św. Andrzeja della Valle, Plac Campo di Fiori, Piazza Navona, Kościół św. Ludwika, Panteon, Piazza del Popolo, Schody Hiszpańskie i inne zabytki, których nie sposób zapamiętać.
2 maja, piąty dzień pielgrzymki do Rzymu rozpoczęliśmy od Eucharystii w Bazylice św. Piotra w Watykanie przy ołtarzu Katedry Piotra. Mszy z udziałem dużej grupy Polaków przewodniczył ks. rektor Jacek Soprych. Po zakończeniu procesjonalnie udaliśmy się do grobu św. Jana Pawła II, gdzie zawierzyliśmy nasze intencje i drogę powołania. Później mogliśmy zobaczyć Bazylikę i pomodlić się przy grobie św. Piotra oraz wielu innych papieży w Grotach Watykańskich (m.in. św. Pawła VI, bł. Jana Pawła I, Benedykta XVI). Z Placu św. Piotra skierowaliśmy się wraz z księżmi: ks. Maksymilianem Lelito i ks. Nikodemem Kowalczykiem z naszej diecezji, studiującymi w Rzymie, do Bazyliki Santa Maria in Trastevere, Bazyliki św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej. Zobaczyliśmy także Usta Prawdy, Circus Maximus, Bazylikę św. Sabiny na Awentynie i Ogród Pomarańczy, z którego roztacza się piękny widok na Rzym, oraz Bazylikę św. Bonifacego i Aleksego. Odwiedziliśmy także Anselmianum, czyli Papieski Instytut Liturgiczny Świętego Anzelma, gdzie razem z benedyktynami modliliśmy Liturgią Godzin w języku łacińskim. Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy tego dnia były Muzea Watykańskie, a wśród nich Kaplica Sykstyńska.
Szóstego dnia pielgrzymki do Rzymu, 3 maja, uczestniczyliśmy w audiencji generalnej z Ojcem Świętym Franciszkiem. Na to spotkanie przybył także Pasterz naszej diecezji bp. Andrzej Jeż, który przedstawił papieżowi naszą Wspólnotę.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej pozdrawiając Polaków pozdrowił także naszą Wspólnotę:
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, a w szczególny sposób przełożonych i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Tarnowskiej, przybyłych w pielgrzymce ze swoim biskupem. Dziś w uroczystość Maryi Królowej Polski wspominam swoją podróż apostolską i niezapomniane spotkania z Węgrami, z którym łączą was tak bliskie więzi, iż popularnie nazywacie ich waszymi bratankami. To znamienne, że obydwa kraje obwołały Maryję swoją Królową. Przyzywajcie Jej wstawiennictwa dla waszych krajów i całej Europy, prosząc o wytrwanie w wierze, o jedność i zgodną współpracę, a przede wszystkim o pokój, zwłaszcza w sąsiedniej Ukrainie. Z serca wam błogosławię.
Po zakończeniu audiencji mieliśmy zaszczyt spotkać się osobiście z Ojcem Świętym i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie w Kościele Ducha Świętego uczestniczyliśmy we Mszy Świętej pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. W jednej z intencji modliliśmy się o potrzebne łaski dla Księdza Biskupa, który przeżywał wówczas dzień swoich 60. urodzin. Mszą Świętą zakończyliśmy pobyt w Rzymie i popołudniu wyruszyliśmy w stronę Lido di Jesolo.
W ostatnim dniu pielgrzymowania, 4 maja, wyjechaliśmy z Jesolo do Grazu, przemierzając drogę pośród włoskich i austriackich Alp. W Grazu modliliśmy się podczas Mszy Świętej w katedrze św. Idziego pod przewodnictwem ks. prorektora Pawła Bogaczyka. Po obiedzie udaliśmy się do autobusów i wyruszyliśmy z powrotem do Tarnowa.
Bogu niech będą dzięki za czas pielgrzymki!
Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Dzień 5
Dzień 6
Dzień 7