W dniu 7 marca 2024 r. obchodziliśmy w naszym Seminarium Duchownym patronalny odpust ku czci świętego Tomasza z Akwinu. Uroczystej Mszy Świętej odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Na początku liturgii Ksiądz rektor Jacek Soprych przywitał wszystkich przybyłych gości i wspomniał, że jest to czas wielkich jubileuszy związanych ze św. Tomaszem z Akwinu: w 2023 r. przypadła 700. rocznica kanonizacji św. Tomasza z Akwinu, w tym roku 2024 r. przypada 750. rocznica jego śmierci, a za rok w 2025 r. przypadnie 800. rocznica jego urodzin. W tej uroczystości wybrzmiała jeszcze jedna wielka rocznica, czyli 135-lecie istnienia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
W homilii ks. dr Piotr powiedział do Alumnów, Księży Przełożonych i Profesorów słowa z „Sumy Teologicznej” św. Tomasza z Akwinu: „Miłość jest zasadniczo przyjaźnią człowieka z Bogiem, a także z bytami, które do Niego należą”.
Kaznodzieja przypomniał nam, że „Św. Tomasz był przede wszystkim modlącym się zakonnikiem, człowiekiem, który spotykał Boga w Kościele i w całym stworzeniu (...) choć napisał traktaty o Trójcy Świętej i Eucharystii, to przecież w spontanicznej modlitwie dziecka, w prostocie ewangelicznych zdań i w akcie adoracji Najświętszego Sakramentu odkrywał głębię katolickiej wiary, która jest przede wszystkim łaską i nieprzebraną mądrością Boga, zrodzoną z Chrystusowego Krzyża”.
W swojej homilii ks. Piotr podzielił się swoją wiarą i swoim doświadczeniem kapłaństwa, że nie widzi, ale wie, i wierzy, że On jest. Dodając słowa św. Tomasza:
„Słowem więc Wcielone Słowo
chleb zamienia w Ciało Swe,
wino Krwią jest Chrystusową,
darmo wzrok to widzieć chce.
Tylko wiara Bożą mową
pewność o tym w serca śle”.
W dalszej kolejności zgromadziliśmy się w auli seminaryjnej, gdzie ks. Rektor przywitał wszystkich zacnych gości i mieszkańców naszego Domu. Looked for images in: "/phocagallery/2023-2024/2024.03.07 - Patronalna Uroczystość ku czci św. Tomasza - wybrane" Under your root image folder: "images"
Następnie okolicznościowy wykład „Kościół, państwo, kultura - wspólne dzieje” wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, dziekan Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ksiądz Profesor w wykładzie przypomniał jak ważną rolę Kościół odegrał w państwie, o której nie można zapomnieć. W wykładzie wybrzmiały jeszcze słowa, że „wiara w Boga dostarcza odpowiedzi na sens naszego życia”.
Po wykładzie alumni z roku II zaprezentowali sztukę „Entusiasmos - w poszukiwaniu szczęścia”, w której ukazali fakt poszukiwania szczęścia przez każdego człowieka i prawdę o jego spełnieniu w dobrach duchowych i najwyższym Dobru, jakim jest Bóg.
Po sztuce Ksiądz Biskup Andrzej Jeż wygłosił słowo końcowe, podkreślając że dzieła św. Tomasza są ponadczasowe, odnoszą się do wszystkich czasów i tematów, a jego myśli teologiczne służą na ukierunkowaniu człowieka na Boga.Image folder not found.