Wraz z początkiem długiego weekendu 1 maja wyruszyliśmy na naszą seminaryjną majówkę do Warszawy. Po dotarciu do stolicy, nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkanie z jedną z najboleśniejszych kart historii Polski, odbyliśmy w atmosferze wielkiego skupienia. Szeroka skala ekspozycji muzeum dała nam możliwość zobaczenia na własne oczy skalę zniszczeń, jakie dotknęły serce naszego kraju w trakcie II wojny światowej. Mogliśmy poznać trudną codzienność powstańców, ale także zwykłe i proste życie warszawiaków w trakcie wojny dzięki wielu wystawom poświęconym temu tematowi. W naszym zwiedzaniu ważnym punktem była wspólna modlitwa za wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny w kaplicy znajdującej się w Muzeum. Kolejnym etapem naszego zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego było zgłębienie historii powstańców po zakończeniu wojny, oraz wielu innych którzy przeszli przez więzienia w czasach stalinowskich. Miejscem szczególnego prześladowania były Cele Bezpieki, które znajdują się w piwnicach obecnego budynku Ministerstwa Sprawiedliwości. Była to dla nas okazja do refleksji nad wytrwałością jaka odznaczała wszystkich prześladowanych przez UB, którzy pozostali wierni Ojczyźnie do końca. Po krótkiej przerwie udaliśmy się na Msze Świętą na Żoliborzu do kościoła św. Stanisława Kostki, gdzie posługiwał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Po Eucharystii zgromadziliśmy się przy jego grobie na modlitwę w intencji Ojczyzny oraz zwiedziliśmy tamtejsze związane z ks. Jerzym muzeum.
Kolejnego dnia zwiedziliśmy i modliliśmy się na cmentarzu wojskowym na Powązkach, - oddaliśmy hołd wszystkim poległym w obronie Ojczyzny, których doczesne szczątki tam spoczywają. Zwiedzanie Łazienek Królewskich i Starego Miasta było kontynuacją naszego dnia, którego zwieńczeniem była wizyta w pałacu prezydenckim, gdzie oprowadził nas kapelan Prezydenta RP ks. prał. Zbigniew Kras. W trakcie naszej wizyty odprawiliśmy w kaplicy prezydenckiej nabożeństwo majowe. Z pałacu prezydenckiego udaliśmy się na Msze Świętą odpustową do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie powitał nas ks. bp. Wiesław Lechowicz.
Dzień 233. rocznicy uchwalenia Konsytuacji 3 maja rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza w Archikatedrze Warszawskiej, w której wzięli udział przedstawiciele władz państwowych na czele z Parą Prezydencką. Po Mszy Świętej rozpoczęliśmy nasze indywidualne zwiedzanie stolicy. W tym czasie znaleźć nas można było w Muzeum Narodowym, na Zamku Królewskim, w Muzeum Polin, w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, czy w innych miejscach, gdzie spędzaliśmy czas zwiedzając i odpoczywając.
Ostatniego zwiedziliśmy ogrody królewskie pałacu w Wilanowie, nawiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej oraz zwiedziliśmy Muzeum św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Następnie ruszyliśmy w kierunku Góry Kalwarii, gdzie przy grobie naszego rodaka bł. ojca Stanisława Papczyńskiego odprawiliśmy Mszę świętą. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku Kamiennej, gdzie wzięliśmy udział w nabożeństwie majowym. Po czym ruszyliśmy w ostatni etap podróży do Tarnowa i późnym wieczorem wróciliśmy do Seminarium.
Kl. Dawid Tokarz