Rocznik I

Alumni przez pierwszy semestr przebywają w Błoniu koło Tarnowa. Jest to czas wzajemnego poznania i zawiązania wspólnoty rocznikowej, adaptacji do nowych sytuacji i warunków związanych z podjęciem obowiązków seminarzysty. Już od drugiego semestru kontynuują formację wraz z całą wspólnotą w Tarnowie. Na pierwszym roku ważne jest poznanie samego siebie, odkrycie na nowo prawdziwego obrazu Boga oraz rozpoczęcie regularnego życia duchowego. Wśród wykładów przez pierwsze dwa lata będzie dominować filozofia i języki obce.
Rocznik II

Ten rok pozornie pozbawiony jest jakichkolwiek „atrakcji”, ale jest istotny. Na jego pierwszym planie jest pogłębienie wspomnianego życia duchowego i mocne zbudowanie fundamentów w relacji z Bogiem, aby jak najlepiej rozczytać swoje powołanie i dojść do wysokiego poziomu pewności w wyborze tej drogi. To wszystko jest ważne dlatego, że okres ten charakteryzuje się podjęciem decyzji kontynuowania bądź przerwania drogi ku kapłaństwu w obliczu rychłego przyjęcia stroju duchownego. Bracia przez cały ten rok służą wspólnocie pełniąc posługę ministranta.
Rocznik III

Trzeci rok formacji seminaryjnej to wyjątkowy czas dla każdego kleryka. Miesiące jesienne są związane z bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia sutanny. Same obłóczyny mają miejsce w naszej seminaryjnej kaplicy w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Warto też wspomnieć, że cały trzeci rok formacji seminaryjnej jest mocno związany z poznawaniem Pisma Świętego. Wiosną alumni przyjmują posługę lektoratu. Oprócz przedmiotów biblijnych klerycy poznają podstawy teologii, a także kontynuują naukę języków obcych. Rozwój intelektualny powinien iść w parze także ze wzrostem duchowym, dlatego, mimo licznych zajęć, nie zapominają o pogłębieniu relacji z Jezusem.
Rocznik IV

Na tym etapie formacji droga ku kapłaństwu naznaczona jest przez przyjęcie posługi akolitatu. Alumni w sposób szczególny pogłębiają swoją pobożność Eucharystyczną, poprzez którą jak najlepiej pragną przygotować się do posługi nadzwyczajnego szafarza komunii świętej. Od tej pory mogą w swoich dłoniach trzymać Ciało Chrystusa i rozdzielać go ludziom głodnym Boga. Wśród poznawanych przedmiotów dominuje egzegeza ksiąg Pisma świętego i teologia.
Rocznik V

Na piąty rok pobytu w seminarium można patrzeć od strony formacyjnej, gdzie alumni kontynuują drogę pogłębienia zażyłości z Bogiem i potwierdzenia własnego wyboru powołania. Spojrzeć można również od strony akademickiej, gdzie alumni piszą swoje prace magisterskie, mają pierwsze katechezy w szkołach i wygłaszają pierwsze homilie na ćwiczeniach. Najważniejszym jednak wydarzeniem są świecenia diakonatu, które nie są już zwykłym etapem pedagogicznym w drodze do posługi prezbitera, ale pierwszym stopniem sakramentu święceń. Po nich alumn zostaje wpisany w poczet duchownych.
Rocznik VI

Ostatni rok formacji seminaryjnej koncentruje się wokół przygotowania diakonów do przyjęcia święceń kapłańskich. Jest zatem wiele praktyk i wykładów mających przybliżyć przyszłym kapłanom ich pracę na niwie Pańskiej. Rok VI jest też czasem pewnych podsumowań, kończą się wykłady a zwieńczeniem studiów jest składany egzamin magisterski. Jest też wielkopostna praktyka w parafiach naszej diecezji. Dla diakonów jest to wyjątkowo intensywny, ale i radosny czas, bo są już na ostatniej prostej przed Chrystusowym kapłaństwem, do którego się przygotowywali przez lata studiów i formacji duchowej oraz ludzkiej.