7 marca to szczególny dzień dla seminaryjnej wspólnoty, gdyż przeżywamy wtedy uroczystość patronalną ku czci św. Tomasza z Akwinu. Wraz z Księżmi Biskupami, Księżmi Profesorami, Dyrektorami Wydziałów Kurialnych, Moderatorami, Siostrami Zakonnymi oraz Pracownikami naszego seminarium rozpoczęliśmy Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. prof. dr hab. Antoniego Żurka, który wygłosił homilię nawiązującą do życia św. Perpetuy i Felicyty oraz św. Tomasza z Akwinu. Po Mszy Świętej podziękowaliśmy w imieniu wspólnoty seminaryjnej ks. prof. Antoniemu Żurkowi za jego pracę włożoną w nauczanie kleryków języka łacińskiego, historii Kościoła, patrologii oraz za liczne prace magisterskie napisane pod jego kierownictwem.
Następna część obchodów uroczystości patronalnej odbyła się w seminaryjnej auli im. św. Jana Pawła II, gdzie Ksiądz Rektor Jacek Soprych rozpoczął od nawiązania do przeżywanej w tym roku 700 rocznicy kanonizacji św. Tomasza z Akwinu, po czym przywitał wszystkich zgromadzonych gości, a w sposób szczególny prelegenta - Wielkiego Kanclerza Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. abp. dr. hab. Stanisława Budzika, Metropolitę Lubelskiego. Ksiądz Rektor pogratulował abp Stanisławowi Budzikowi mianowania członkiem Dykasterii Kurii Rzymskiej Kultury i Edukacji oraz ks. prof. Antoniemu Żurkowi, który ponownie znalazł się w gronie konsultorów tej Dykasterii. Ksiądz Rektor zaznaczył, że tematem wiodącym podczas uroczystości patronalnej będzie temat wojny i pokoju po czym zaprosił do wysłuchania wykładu: „Pacem pace non bello. Św. Augustyn nauczycielem pokoju”. Ks Arcybiskup rozpoczął od pytania: Czy wypada mówić o św. Augustynie w święto św. Tomasza z Akwinu? I zaraz odpowiedział, że św. Tomasz często cytował i komentował św. Augustyna i mimo, że wychodzili od odmiennych założeń filozoficznych to dążyli do umiłowania Boga. Ponadto przyczynili się do wielu zasług dla teologii a my ciągle możemy się na nich budować.
Po wykładzie miało miejsce przedstawienie pt. „Pokojem jest Miłość. Św. Tomasz z Akwinu o wojnie”. Klerycy z roku II podczas spektaklu nawiązali do tematyki wojny oraz nauczania św. Tomasza z Akwinu w tej kwestii.
Zwieńczeniem uroczystości odpustowej było przemówienie Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża, który nawiązując do Księgi Hioba oraz tematu wojny powiedział, że człowiek nieustannie walczy, zmaga się. Kościół wciąż na nowo podejmuje zmaganie z duchem tego świata, ponieważ jeśli jest obecna Ewangelia i ewangelizacja to istnieje też antyewangelia oraz antyewangelizacja. Ksiądz Biskup zacytował św. Jana XXIII, który w encyklice Pacem in terris w kontekście pokoju doskonałego napisał:
Jest to jednak rzecz tak wspaniała i wzniosła, że człowiek, nawet pełen najlepszej woli, nie jest w stanie tego dokonać w oparciu wyłącznie o swe własne siły. Konieczna jest bowiem pomoc samego Boga, aby społeczność ludzka stała się możliwie najlepszym odbiciem Królestwa Bożego.